ریاست > دفتر حراست > آگاه و هوشیار باشیم
 بزرگترین خطری که امروز جوانان این مرز و بوم را تهدید می کند دام رهایی ناپذیر اعتیاد به انواع مـواد مخـدر و مواد روان گردان است. انـتظار می رود شما عزیزان در این موارد اطلاعات خود را بیشتر نموده تا خدای ناکرده در این دام خانمان سوز گرفتار نشوید و به عنوان یک دانشگاهی، دیگران را نیز نسبت به عواقب شوم آن آگاه نمایید. خوابگاههای دانشجویی باید در شأن دانشجو و دور از مسائل غیر اخلاقی باشد که این موضوع برای اکثر دانشجویان فهیم روشن است اما در عین حال تذکر داده می شود: در صورت عدم رعایت قوانین دانشگاه در خوابگاه، خصوصاً دامن زدن به معضلاتی چون استفاده از انواع مواد مخدر و روان گردان، مشاهده و ترویج فیلم های غیر اخلاقی؛ دانشگاه از طریق کمیته انضباطی جهت حفظ سلامت محیط، با متخلف برخورد جدی قانونی می نماید. چنانچه دانشجویان شاهد تخلفات دوستانشان بوده و سکوت کنند در حقیقت نه تنها به او کمکی نکرده اند بلکه در رسیدن دوستشان به منجلابهای بعدی نیز مقصر هستند، مصداق این مطلب که:

 

«چو می بینی که نابینا و چاه است اگر خاموش بنشینی گناه است».

1. مواظب باشید! دعوت های دوستانه خارج از دانشگاه بعضاً به مشکلات حادی مبدل می شوند که بیان آن در این مقال نمی گنجد. تمام فارغ التحصیلان که بیرون از دانشگاه هستند و روزی دانشجو بوده اند افسوس دوران حضور خود در محیط دانشگاه را می خورند. بنابراین همنشینی و رفت و آمد با دوستان خوابگاهی می تواند به نحو شایسته ای زمـینه ارتباط شما را فراهم نمـاید، لذا مواظب باشید تا خدای ناکـرده وارد جریان ناخواسته ای نشوید.

2. اردوهای تفریحی بدون مجوز ستاد اردوهای دانشگاه ممنوع است. این اردوها بعضاً با برنامه ریزی های دوستانه انجام می شود و دانشگاه هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد. در صورت ایجاد حادثه یا مشکل، مبادی قانونی و انتظامی آن به عهده دانشجو بوده و باید پاسخگوی دانشگاه و خانواده خود و یا خانواده دوستان خود باشد. توصیه می گردد از اردوهای علمی، تفریحی، زیارتی که توسط دانشگاه برنامه ریزی می شود نهایت استفاده را بنمایید.

3. بعضی گروه ها به طور حساب شده، اعتقادات برخی دانشجویان را هدف قرار می دهند. باید مواظب بود و دوست را از دشمن تشخیص داد. شرع مقدس اسلام بر تفکر ، تحقیق و انتخاب راه، سفارش های مؤکد نموده است. در این راستا هرگاه شک یا شبهه ای در ذهن تان در مورد مسائل اعتقادی پیش آمد قبل از این که ذهن شما تحت تأثیر مشورت های انحرافی قرار گیرد با خبرگان در دسترس یا با کارشناسان مرکز معارف و مرکز مشاوره، وارد سؤال و جواب شوید تا به نتیجه مطلوب برسید. همچنین انس با نماز و نمازخانه دانشگاه که فضای معنوی آن بی نظیر است؛ می تواند خیلی از دردهای بی درمان حاصل از تنهایی و دوری از خانواده را با معنویت و صفائی که دارد جبران و درمان کند.

4. از آنجا که امکان سوء استفاده از تلفن های همراه دوربین دار وجود دارد و بـا توجـه به احتمال جا گذاشتن و گم شدن تلفن همراه، توصیه می شود عکس های خانوادگی و مسایل شخصی خود را در حافظه تلفن همراه نگهداری نکنید و در صورت استفاده از اینترنت همواره بدانید که مطالب، نوشته ها و مکاتبات شما می تواند به راحتی مورد سوء استفاده دیگران قرار گیرد.

       هنر بزرگ "نه" گفتن

1.    در برابر تعارف های دوستانه و تقدیم بی دلیل هدایا، تشویق به استعمال دخانیات و مواد مخدر، شرکت در میهمانی ها و در مورد اعمالی که دور از شأن شماست، بی تعارف "نه" بگویید.

2.                        گفتن نه شاید باعث شود برخی از دوستان خود را از دست بدهید، اما هرگز آن پشیمانی بزرگ را به دنبال نخواهد داشت.

3.    بسته های پستی، امانات و اشیاء را از افراد متفرقه و ناشناس قبل از شناسایی قبول نکنید.

4.    در هنگام تماس تلفنی افراد ناشناس اول اسم او را بپرسید، هرگز اسم یا شماره تلفن یا اطلاعات فردی خود و دوستانتان را به افراد ناشناس ندهید.

 روش های مقابله با مشکلات:

 تنها خداوند قوی است. به جای اینکه به دامن انسانی ضعیف پناهنده شوید به خدا پناه برید. هیچ کس آنقدر محرم اسرار نیست که تمامی رازها و مشکلات شما را بداند. چه بسا از درد دل های شما سوء استفاده نیز بکند. تنها محرم اسرار خداوند است .

·   خانواده مطمئن ترین دوست و پشتوانه شماست. در دوراهی ها از خانواده حتماً کمک بگیرید، آنها منتظر عملکرد شما هستند و از پیروزی شما خوشنود می شوند.

·  حراست دانشگاه متعلق به شماست. هدف آن حفظ امنیت و سلامت روحی و روانی دانشجوست. مشکلات خود را در زمینه های امنیتی با این مدیریت در میان بگذارید تا با استفاده از تجربیات موجود برای رسیدن به هدف یاری شوید.

·  حراست دانشگاه به دور از هرگونه سیاست بازی، خیر و مصلحت دانشگاه و دانشگاهیان را می خواهد و با هر عاملی که به این مهم آسیب برساند برخورد خواهد نمود. در ضمن دانشجویان عزیز بدانند حراست دانشگاه و انتظامات دانشگاه، دو مدیریت مستقل و جدا و در عین حال یاور هم هستند.

·  اگر از برنامه ها و میهمانی های خصوصی فیلم یا عکس تهیه می شود، به گونه ای حاضر شوید که در صورت هر گونه اتفاق احساس پشیمانی نکنید.

·  فراموش نکنید در عین حال که بایستی انسانی چند بعدی باشید اولویت اصلی با درس است، پس یاد بگیرید با زمان بندی کارهای روزانه از درس عقب نمانید.

·  در مشکلات خود از مشاوره با مراکز ذی صلاح نترسید، از معتمدین خود در مورد کارها و برنامه های درسی خود مشاوره بخواهید.

·  به خاطر داشته باشید هیچ گاه برای جبران عقب ماندگی ها دیر نیست. مهم این است که شما تصمیم لازم برای جبران اشتباه را بگیرید.

·  برای مصون بودن از شرارت و مزاحمت و جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی مسئولین را در جریان مزاحمت ها و حتی تهدیدات تلفنی قرار دهید.

·  مراقب باشید قرار دادن اطلاعات خاص علمی، شخصی و خانوادگی روی کامپیوتر متصل به اینترنت پذیرش انتشار آن اطلاعات در سطح وسیع می باشد.

·   آنچه شما را در رسیدن به هدف یاری می کند تنها تکیه بر استعدادها نیست بلکه عامل اصلی موفقیت، پشتکار و اراده قوی در مقابله با بروز هر گونه مشکل و اتخاذ تصمیمات درست به خصوص در سال اول ورود به دانشگاه است.

·   نسبت به تماسهای تلفنی مشکوک و تخلیه تلفنی حساسیتهای لازم داشته و مراقب باشید.حریم عفاف و حجاب در دانشگاه:    

 حجاب و پوشش در دین مبین اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است. اسلام به عنوان آخرین دین الهی برای حفظ فرد و جلوگیری جامعه از انحرافات که سرچشمه آن می تواند بی حجابی ، بی عفتی و عدم رعایت پوشش صحیح باشد ، دستورالعملی را به مردم داده است که این دستورالعمل همه افراد بشر اعم از مرد و زن ، دختر و پسر را در بر می گیرد

اسلام برای مردان پوششی را قرار داده است که مرد مسلمان بایستی به آن دستور ، عمل کند و برای زنان و دختران نیز متناسب با جسم و روحیات آنها برنامه ای خاص دارد.

با دقت درآیات وروایات می توان این نتیجه را گرفت که:عفت بمعنی مناعت وآن حالت نفسانی است که انسان را ازغلبه شهوت باز می دارد وهمچنین به معنی پارسایی وپرهیزگاری وبازداشتن از حرام است

عفاف علاوه براین که بعنوان یک مساله بنیادین وفراتر ازحجاب وپوشش است ،رابطه تنگاتنگی با آن دارد ،چرا که بعنوان یک خصلت وارزش اختیاری، پوشش را به ارمغان می آورد. به عبارت دیگر گرایش زن به حفظ عفت خویش ،از احساس فطری والهام غریزی وی نشات می گیرد. حضرت علی (ع) می فرمایند : زَکاتُ الجَمال، العِفاف ، زکات زیبایی ، عفت است

حجاب اسلامی مصونیت است نه محدودیت و حجاب برای زن به مثابه ی قلعه ای می ماند که مردم برای حفظ جان خویش از ظلم و حملات وحشیان به دور خانه های خویش می سازند. پس قلعه وسیله نجات است و شما را در مسیر پر خار و خس زندگی از تیغهای شهوترانی و حرام محفوظ می دارداسلام به عنوان کامل ترین شریعت و به عنوان نمونه و سرمشق برای زنان الگویی را آورده است که در طول تاریخ همانند او را نخواهی یافت و او سیده و سرور زنان عالم است. او دختر رسول خداست که در دامان رسول الله (ص) پرورش یافته است حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نمونه بارز و کامل یک زن مسلمان بوده و زنان بایستی در زندگی خود به این سرچشمه حیا و عفت توجه ویژه داشته باشند. تا در جامعه اسلامی شاهد بدحجابی نبوده و به رستگاری نزدیکتر شده باشیم.

لذا خواهر و برادر گرامی با حفظ و پوشش مناسب به دانشگاه تشریف بیاورید و ضمن رعایت موازین اخلاقی و انضباطی از پوشش های غیر متعارف ،آرایش و... به محیط معنوی دانشگاه جداً خوداری نمائید.
  آگاه و هوشیار باشیم


کلیه حقوق متعلق به مرکز آموزشی و فرهنگی سما واحد دماوند می باشد     طراحی وب سایت : ARIARASANEDAMAVAND